Polscy trenerzy piłkarscy. O kim należy pamiętać?

Polscy trenerzy piłkarscy. O kim należy pamiętać?

Trenerzy mają duży wpływ na postawę zawodników na boisku. Dlatego ich rola w kontekście sukcesów drużyny jest nieoceniona. Mówi się, że takie osoby powinny mieć powołanie, ponieważ tylko wtedy mogą osiągać spektakularne sukcesy. W Polsce mamy wielu świetnych trenerów, którzy szkolą nie tylko rodzime drużyny, ale również rozwijają swoją karierę na arenie międzynarodowej. Niektórzy z nich są aktywni zawodowo, innych już z nami nie ma. Warto jednak przypomnieć sobie sylwetki najlepszych polskich trenerów piłkarskich. O kim należy pamiętać? Podpowiadamy.

Józef Kałuża

Pierwszym trenerem, który stanowi symbol przedwojennej piłki w Polsce, jest Józef Kałuża. Rozpoczął on karierę zawodniczą jeszcze przed zaborem austriackim, a w 1921 roku zadebiutował w nowo utworzonej wówczas reprezentacji Polski, z którą występował przez 8 lat. Mimo że Józef Kałuża był czynnym zawodnikiem, równolegle był również trenerem. Opiekował się zespołami takimi jak Cracovia czy Legia Warszawa. Z kolei w 1932 roku został kapitanem związkowym reprezentacji. To właśnie pod wodzą Józefa Kałuży notowaliśmy największe sukcesy kadry. Można do nich zaliczyć czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku, a także pierwszy w historii awans na Mistrzostwa Świata w 1938 roku.

Kazimierz Górski

Kolejnym trenerem, o którym warto pamiętać, jest Kazimierz Górski. Został on w 1970 roku selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. W 1972 roku nasza drużyna sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich, pokonując w finale faworyzowanych Węgrów. Jak donoszą specjaliści, którzy prowadzą rankinglegalnych, zespół prowadzony przez Kazimierza Górskiego zakończył sukcesem także eliminacje do światowego czempionatu, który miał odbyć się w 1974 roku w RFN. Turniej ten był wspaniałym występem naszej reprezentacji, ponieważ Polacy zajęli w nim trzecie miejsce. Niestety nie udało nam się awansować w 1976 roku na Mistrzostwa Europy.

Antoni Piechniczek

Antoni Piechniczek to trener, który nazywany jest “Ostatnim z Wielkich”. Pochodzący ze Śląska trener zanim objął reprezentację Polski, wcześniej z sukcesami prowadził Odrę Opole, a także Ruch Chorzów. Nasza drużyna narodowa pod kierownictwem Antoniego Piechniczka przeszła eliminacje do mundialu w 1982 roku. Dzięki temu Polacy udali się do Hiszpanii, by móc rywalizować z najlepszymi drużynami na świecie. Pod jego wodzą nasza reprezentacja awansowała także na kolejne Mistrzostwa Świata, gdzie jednak odpadła w 1/8 finału.

Adam Nawałka

Dla wielu osób jednym z najlepszych polskich trenerów był Adam Nawałka. W 2013 roku został on następcą Waldemara Fornalika jako selekcjonera reprezentacji Polski. To pod jego wodzą eliminacje do Mistrzostw Europy w 2016 roku zakończyły się dla naszej reprezentacji pomyślnie. Dodatkowo wówczas nasza drużyna narodowa zagrała najlepszy turniej od 1982 roku i dotarła do ćwierćfinału. Z Adamem Nawałką przeszliśmy również przez eliminacje do Mistrzostw Świata w 2018 roku. Niestety w Rosji polska drużyna zaprezentowała się dość słabo.