Którzy piłkarze zasłużyli na status legendy Wisły Kraków?

Którzy piłkarze zasłużyli na status legendy Wisły Kraków?

Wisła Kraków jest czołowym polskim klubem, który odnosił również liczne sukcesy na płaszczyźnie europejskiej.

Na liczne sukcesy krakowskiego zespołu pracowali liczni zawodnicy, wśród których niektórzy dorobili się statusu gwiazdy.

Którzy zawodnicy 'Białej Gwiazdy’ szczególnie zapadli w pamięci kibiców? 

Z pewnością, pierwszą wielką gwiazdą Wisły Kraków był Henryk Reyman. Wychowanek Polonii Kraków, praktycznie przez całą karierę związany był z 'Białą Gwiazdą’. W okresie powojennym, Henryk Reyman pracował w charakterze selekcjonera reprezentacji Polski. Kolejnym zawodnikiem wartym zapamiętania był Kazimierz Kmiecik.

O ile z 'Białą Gwiazdą’ Kmiecik święcił wielkie sukcesy, nie potrafił nigdy zostać czołową postacią reprezentacji. Co prawda, Kazimierz Kmiecik był w legendarnej drużynie Kazimierza Górskiego, jednak nigdy nie pełnił w niej kluczowej funkcji. Swego rodzaju ciekawostką jest, że w Wiśle Kraków występował syn tego piłkarza, jednak Grzegorz Kmiecik bo o nim mowa, nie potrafił przebić się do pierwszego składu drużyny z ul. Reymonta.

Kto był najjaśniejszą postacią Wisły Kraków w ostatnim dwudziestoleciu?

Na początku XXI w., w Wiśle Kraków występowało wielu świetnych zawodników, jednak największą gwiazdą z pewnością był Jakub Błaszczykowski. P

opularny 'Kuba’ w 2005 r. stawiał pierwsze kroki w klubie, do którego przybył z KS Częstochowa. Piłkarz bardzo pozytywnie wyróżniał się na tle kolegów z zespołu, dlatego w 2007 r. przyszła oferta z Borussi Dortmund, z której pomocnik skorzystał. Miłość do Wisły pozostała jednak w sercu Błaszczykowskiego, dlatego też ponownie zawitał przy ul. Reymonta w 2019 r., przyszedł z VFL Wolfsburg. W serwisie wislak.pl przeczytasz więcej o karierze Jakuba Błaszczykowskiego.

Najlepszym obcokrajowcem w barwach 'Białej Gwiazdy’ w XXI w., był prawdopodobnie Nigeryjczyk Kalu Uche, który zrobił karierę po odejściu spod Wawelu, będąc jednym z liderów Girondins de Bordeaux oraz UD Almeria jak też tureckiego Kasimpasa.