Puste stadiony w Saksonii. Co na to piłkarze?

Puste stadiony w Saksonii. Co na to piłkarze?

Puste stadiony i zawiedzeni ludzie

Puste stadiony to bardzo smutny widok dla każdego miłośnika sportu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, czym są sportowe emocje. Nawet osoby, które nie śledzą ligi, miały raz czy dwa okazję w życiu uczestniczyć w meczu. Nie ważne, czy mówimy o meczu piłkarskim, siatkarskim czy żużlowym. Sport zawsze wywołuje silne emocje, a atmosfera na stadionie jest nieporównywalna z czymkolwiek. Teraz jednak kibicom z Saksonii odebrano możliwość uczestniczenia w rozgrywkach razem z piłkarzami. Będą się one odbywać przy pustej widowni. Albo inaczej mówiąc: bez widowni.

Rząd Saksonii postawił sprawę jasno

Zamknięcie stadionów wiąże się z nowymi obostrzeniami, jakie pojawiły się na terenie Saksonii. Zgodnie z nimi mecze mogą odbywać się normalnie, ale bez kibiców. Dla wielu kibiców jest to duży cios, bo największy miłośnicy swojego klubu nie wyobrażają sobie utraty możliwości oglądania wyczynów swoich faworytów na żywo. Nie podoba się to także samym piłkarzom i właścicielom klubów. Głos zabrały także władze RB Lipsk, które wyraziły swoje oburzenie.

Przypominamy, że Niemcy są krajem związkowym. Oznacza to, że każdy region ma dużą w swobodę w kwestii stanowienia prawa. Dużo większą nim samorządy wojewódzkie w Polsce. Rząd niemiecki nie może więc nic zrobić, aby odwołać decyzję Saksończyków.

RB Lipsk protestuje

Władze klubu RB Lipsk nie kryją swojego oburzenia. Wspominają, że taka decyzja jest niedopuszczalna i lokalna piłka nożna dużo na tym traci. Przepisy w Niemczech wprowadzono 24 listopada i od razu wzbudziły skrajnie negatywne emocje.

Co prawda część osób będzie mogła pojawić się na stadionie, ale pojawił się limit 25% pojemności obiektu. Trudno sobie wyobrazić prawdziwe sportowe emocje na takiej przerzedzonej widowni. Dlaczego więc władze klubu mówią o pustych stadionach? Ponieważ rząd Saksonii wprowadził swoje własne obostrzenia niezależnie od decyzji rządu państwowego. Nie ma tam więc mowy o 25-procentowej pojemności a o całkowitym zakazie uczestnictwa publiczności. Na terenie całego landu wprowadzono lockdown, a kibice, którzy już mają bilet, dostaną zwrot pieniędzy.