Ulubione drużyny piłkarskie. Skąd bierze się zamiłowanie do konkretnego teamu?
Sport ma to do siebie, że ludzie angażują się w niego emocjonalnie. Kwestie klubowe traktują bardzo poważnie, co może mieć różne wymiary. Ale skąd się w ogóle bierze taka przywiązanie? Dlaczego klub piłkarski może być dla kogoś aż tak ważną sprawą?
Potrzeba tożsamości
To normalne, że człowiek w trakcie swojego życia kształtuje swoją tożsamość. Wpływa na nią bardzo wiele. Między innymi nasza narodowość, pochodzenie czy zainteresowania. Naturalnie dążymy do tego, aby przynależeć do grup. Nie ma więc nic dziwnego, że taką cechę będzie miało też kibicowanie określonej drużynie.
Konflikty czy zdrowa rywalizacja?
Kibice różnych drużyn często spierają się ze sobą o to, która drużyna jest lepsza. Takie spory mogą przybrać zupełnie różny kształt. Czasami dochodzi do groźnych sytuacji, gdzie pojawia się agresja i przemoc. Najczęściej jest tak, gdy kibicuje się dwóm skonfliktowanym drużynom.
W wielu polskich miastach są dwie drużyny piłkarskie, które mają ze sobą tzw. kosę. Oznacza to, że kibice darzą się wzajemną niechęcią, co najczęściej objawia się w rozgrywkach derbowych. To właśnie takie mecze są najbardziej kontrolowane przez policje, bo pojawia się największe ryzyko przestępstw.
Takie sytuacje mają miejsce oczywiście nie tylko w Polsce. Przykładem może być chociażby wzajemna wrogość kibiców Realu Madryt i FC Barcelony. Drużyny te mają miłośników na całym świecie, ale to głównie w Hiszpanii konflikt ma żyzną glebą do eskalacji. Dochodzi tam to ustawek pesudokibiców i rękoczynów.