Mecze wygrywa się głową. Co to znaczy?

Mecze wygrywa się głową. Co to znaczy?

Istnieje takie powiedzenie, że meczy wygrywa się głową. Nie chodzi o tzw. strzały z główki, ale o stan psychiczny, jakim mogą się pochwalić zawodnicy. Nierzadko to właśnie od niego zależy powodzenie drużyny.

Na boisku jak w bitwie

Co ma wspólnego mecz piłki nożnej z bitwą? Otóż w obu tych sytuacjach bardzo ważne jest morale. Bardzo trudno jest wygrać bitwę, jeśli żołnierze stracili poczucie sensu. Np. gdy ich dowódca zginie, albo dowiadują się, że ich władca ich zdradził. Wtedy bardzo trudno się zmotywować do czegokolwiek i tak naprawdę nie musimy być żołnierzami, żeby to rozumieć. Przecież tak mamy na co dzień w naszym życiu. Im gorzej ma się nasza psychika, tym trudniej nam zająć się obowiązkami domowymi. Tak samo trudniej nam wykonywać pracę zarobkową. Nie ma się więc co dziwić, że uczucie to znają również piłkarze.

Kondycja fizyczna to tylko połowa sukcesu

Może się wydawać, że efektywność piłkarza zależy od jego kondycji fizycznej. Oczywiście jest ona bardzo ważna, ale wcale nie jest jedynym czynnikiem. Liczy się też jego motywacja oraz hart ducha. Dlatego piłkarze często decydują się korzystać z różnego rodzaju trenerów motywacyjnych.

Kliknij tutaj, aby być na bieżąco ze światem piłki nożnej.