Nie żyje Andrzej Gowarzewski wybitny dziennikarz sportowy

Nie żyje Andrzej Gowarzewski wybitny dziennikarz sportowy

Jak poinformowało wydawnictwo GiA na swoim facebookowym profilu w poniedziałek 16 listopada w wieku 75 lat zmarł Andrzej Gowarzewski. Zmarły był wielkim i z zamiłowania kibicem piłkarskim, historykiem sportu. Jest autorem między innymi Encyklopedii Piłkarskiej FUJI. Do swoich ostatnich chwil dziennikarz był zaangażowany w pracę nad kolejnymi publikacjami.

Na stronie wydawnictwa czytamy informację o śmierci uzupełnioną o krótkie wzmianki na temat osiągnięć oraz dorobku zmarłego. Gowarzewski oprócz futbolu pasjonował się także lekkoatletyką i był inicjatorem rankingu „Złote Kolce”. Jako fan kolarstwa stworzył pomysł klasyfikacji „Kryształowe koło”. Dziennikarz i reporter sportowy był też wybitnym historykiem a także uczestnikiem aż dziesięciu mundiali. Przede wszystkim jednak zmarły zasłużył się jako kronikarz polskiej piłki nożnej. Od lat badał i zgłębiał meandry jej historii tworząc niezwykle ważne i fundamentalne dla jej prawidłowego opisu publikacje tematyczne. Oprócz encyklopedii piłkarskiej FUJI Gowarzewski ma na swoim koncie też kilka tomów o polskich piłkarskich klubach oraz serię dotyczącą mistrzostw Polski. Dziennikarza odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi a Polski Komitet Olimpijski uhonorował jako laureata „Wawrzynu Olimpijskiego”.

Krótki rys biograficzny

Andrzej Gowarzewski przyszedł na świat 19 lipca 1946 roku w Szopienicach, obecnie będących dzielnicą Katowic. Od młodych lat pasjonował się dziennikarstwem sportowym oraz historią sportu. Przez wiele lat współpracował i publikował w pismach „Sport” oraz „Sportowiec”. Po założeniu w 1991 roku własnego wydawnictwa wprowadził na rynek wspomnianą Encyklopedię FUJI, a w kolejnych latach blisko sto różnych publikacji, takich jak roczniki, albumy i innego rodzaju księgi dotyczące historii sportu.

Zmarły był z zamiłowania i wykształcenia historykiem sportu. Przez lata swojej działalności udowodnił ponad wszelką wątpliwość wiele nieznanych wcześniej faktów z przeszłości. Był pierwszym, który ujawnił informację, że Ernest Wilimowski urodził się pod zupełnie innym nazwiskiem. W swojej kolekcji posiada unikalną i niepowtarzalną bazę danych na temat prawie wszystkich ważnych osób w świecie polskiej piłki.